Black Lives Matter volají po zákazu písně „Swing Low, Sweet Chariot“

Sympatizantům hnutí Black Lives Matter se zpěv písně složené bývalým otrokem Wallacem Willisem z úst převážně bělošských fanoušků anglického ragby nelíbí.

Kritizoval jí i aktivista Cornell William Brooks, prezident americké Národní asociace pro zvýhodňování barevných lidí, kterému se nelíbí, že je píseň používána k povzbuzení sportovního týmu a situaci označil jako „facku do obličeje dějin otroctví”.

Už více než 30 let doprovází zápasy anglických ragbistů sborový zpěv písně „Swing Low, Sweet Chariot“ z úst příznivců v ochozech.

„Píseň je zpívána mnoha lidmi, kteří si neuvědomují její historický kontext a její citlivost,” vydalo nedávno prohlášení vedení anglického ragby. Skladbu totiž složil Wallace Willis, který byl v 19. století v USA otrokem, později osvobozeným.

Angličtí ragbyoví fanoušci ji začali používat jako svou hymnu od konce 80. let. Konkrétně v mezinárodním zápase mezi Anglií a Walesem, při kterém anglická reprezentace prohrávala o poločase 0:3, po změně stran ale za Albion zazářil černošský hráč Martin Offiah. Právě jeho výkon fanoušci spontánně oslavili zmiňovanou písní, která se posléze nadobro uchytila jako hymna anglické reprezentace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *