Chtějí nahradit americkou hymnu slavnou písní Imagine od Johna Lennona

Slova současné americké hymny vychází z básně Obrana pevnosti McHenry, kterou napsal Key v roce 1814. Inspirací mu měl být pohled na americkou vlajku vznášející se nad přístavem Baltimore, který americká armáda bránila před Brity v noci ze 13. na 14. září 1814. Slova básně muže z bílé otrokářské rodiny se stala národní hymnou v roce 1931. 

Aktivisté se staví proti tomu, aby měla hymna text, ve kterém cítí rasistické narážky a jejímž autorem je běloch z otrokářské rodiny.

Předními bojovníky za změnu hymny se stali především historik Daniel E. Walker a aktivista Kevin Powell, který se živí jako novinář.

V konkrétních částech textu se pak historici názorově rozchází v tom, co jimi autor mínil. „Žádný úkryt nemohl ochránit žoldáky, či nevolníky z děsů náletů, nebo z příšeří hrobu,“ tak zní podle oficiálního českého překladu slova druhé části hymny. V originále to je: No refuge could save the hireling and slave, from the terror of flight, or the gloom of the grave.

Právě tu někteří vidí jako rasistickou. Poukazují na Keyovu snahu tvrdit, že otroci, kteří se připojili k britskému námořnictvu, si zasloužili v bitvě zemřít. Kromě toho, že Key pocházel z bohaté rodiny, poukazují také na to, v jaké společnosti se pohyboval.

Na druhé straně tábora jsou naopak ti, kteří tento odpor spojují s hnutím Black Lives Matter a snahou o smazání americké historie. Proti změně se hlasitě ozvali prostřednictvím sociální sítě Twitter.

Daniel E. Walker, druhý autor textu, se v rozhovoru vyjádřil, že vnitřně svádí boj o tom co je správné. „Třiapadesátileté já mi jasně říká, že nemůžeme měnit věci, které existují odpradávna. Na druhou stranu souhlasím s lidmi, kteří poukazují na rasismus v textu hymny. Jedná se o hluboce zakořeněné dědictví otrokářství a ukázku bělošské nadvlády. Je to jedna z dalších chyb, které opakujeme a kterým je potřeba se do budoucna vyvarovat,“ uvedl Walker.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *