ESLP rozhodl ve prospěch íránského transsexuála, který tvrdí, že Maďarsko porušilo jeho práva

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) rozhodl, že Maďarsko musí uznat pohlaví íránského migranta, který uprchl ze země kvůli své transgenderové identitě. Pět let trvající případ se týkal íránského státního příslušníka, který v roce 2015 požádal v Maďarsku o azyl a narodil se jako žena, ale přál si být uznán za muže.

Přál si, aby jméno a pohlaví byly uvedeny v úředních dokumentech, protože jej íránské dokumenty identifikovaly jako ženu. Maďarsko to odmítlo s tvrzením, že ke změnám je zapotřebí maďarský rodný list. ESLP rozhodl ve prospěch íránského transsexuála, který tvrdí, že Maďarsko porušilo jeho práva a donutil Maďarsko zaplatit 6 500 eur jako náhradu škody a soudní výlohy. LGBT aktivisté doufají, že rozhodnutí bude mít dopad na nedávno schválenou legislativu vlády maďarského premiéra Viktora Orbána, která uznává pouze dvě biologická pohlaví a definuje pohlaví jako „biologické pohlaví založené na primárních pohlavních charakteristikách a chromozomech“.

Legislativa, která byla schválena v květnu, se setkala s tvrdým odporem levicových aktivistických skupin. Organizace Human Rights Watch tvrdila, že vláda „využívá zdravotní krizi Covid-19 jako zástěrku k prosazení diskriminačních právních předpisů, které budou zničující pro životy transgenderových osob“. Několik dalších skupin, z nichž mnohé financoval miliardář George Soros, tento krok rovněž razilo a tvrdilo, že zákon „tlačí Maďarsko zpět do temných věků“.

Orbánova administrativa již několik let odmítá genderovou ideologii. V roce 2018 zrušila vládní financování kurzů genderových studií a tvrdila, že existují obavy, že takové tituly nepovedou k pracovním příležitostem pro absolventy. Středoevropská univerzita (CEU), jedna z institucí postižených tímto krokem, narazila na vládní rozhodnutí a prohlásila, že „Gender Studies je mezinárodně uznávaný akademický obor, který produkuje společensky relevantní znalosti a který se na CEU vyučuje už přes dvě desetiletí.