Kalifornie plánuje odškodnit černochy za otroctví. Schválila průlomový zákon

Kalifornie schválila zákon o utvoření speciální komise, která prostuduje možnosti reparace černochů za otroctví. Podle amerických médií je zákon první svého druhu a otevírá cestu pro budoucí možné odškodnění potomků otroků. Kalifornie doufá, že se stane inspirací i pro ostatní americké státy.

Zákon AB 3121 schválený ve středu guvernérem Gavinem Newsomem stanovuje utvoření devítičlenného týmu, který přijde s doporučeními, jakou formu by případné reparace měly mít a kdo by odškodnění mohl získat. Reparace by se mohly týkat až dvou milionů Afroameričanů v Kalifornii.

Komise by se měla sejít nejpozději 1. června. Doporučení musí uvést maximálně o rok později, uvádí server USA Today. Odškodnění může mít podobu plateb v hotovosti, odpuštění studentských půjček, umožnění přístupu k práci na veřejných projektech nebo kvalifikačních kurzů.

„Jako národ můžeme vzkvétat jen tehdy, když každý z nás má příležitost vzkvétat,“ uvedl kalifornský guvernér Newsom ve svém prohlášení. „Naše bolestná historie otroctví se vyvinula ve strukturální rasismus a předsudečnost, která je zabudovaná a prostupuje skrze naše demokratické a ekonomické instituce.“

Newman doufá, že Kalifornie bude v čele boje za rovné příležitosti a inspiruje i ostatní státy. Podpora zákona ze strany republikánů i demokratů podle něj reprezentuje „paradigma, že naděje bude rezonovat napříč Spojenými státy“.

Téma rasismu a diskriminace se dostalo v USA do popředí v souvislosti s masovými protesty, které odstartovala smrt černocha George Floyda při policejním zákroku. Podle autorky zákona Shirley Weberové ale byl návrh zákon připravován ještě před vypuknutím rasových nepokojů. „Tyto okolnosti samozřejmě posílily pravdivost našich tvrzení,“ řekla.

Spolu s AB 3121 Kalifornie přijala i další čtyři zákony zaměřené proti rasismu. Jeden má zabránit diskriminaci při výběru soudců, další chce zajistit účast členů minorit ve vedení veřejně obchodovatelných korporací se sídlem v Kalifornii. Nové zákony též umožňují vězňům podat návrh na osvobození s tím, že předchozí rozsudek byl rasistický.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/kalifornie-otroctvi-cernosi-reparace-usa.A201002_170252_zahranicni_jhr?