Mediální lynč Michaela Jacksona
Michael Jackson byl jednou z největších osobností své doby. Geniální tanečník, zpěvák, hudebník, skladatel pozvedl úroveň hudby jako málokdo předtím. Stal se idol pro několik generací dětí, pro které dělal opravdu hodně.
I když se o jeho přátelství s mladými kluky šuškalo už za jeho života a on se nijak netajil tím, že s nimi na ranči Neverland spí v obrovské posteli, podle něj ve vší nevinnosti a se souhlasem jejich rodičů (!) skandál propukl až po jeho smrti, kdy novináři a dokumentaristé z HBO nedbali na etické ani lidské normy, vyjádřené v antice: „Do mrtvých se nekope, nemohou se bránit“ tím, že zveřejnili svědectví dvou mužů, co měl jako děti sexuálně obtěžovat. Než se k tomu dostaneme, pár slov na úvod, proč se stal tím, čím se stal. Je třeba přiznat, že ho svět dětí přitahoval. Do jaké míry i milostné hrátky s nimi asi věděl jen on sám. Nicméně když byl poprvé obviněn z nepřístojného chování rodiči třináctiletého Jordana Chandlera (ten odmítl vypovídat) soudní psycholog Stanley Katz poznamenal, že ho lze kvalifikovat jako člověka, který zažívá návrat do ztraceného dětství, čemuž odpovídá duševní rozpoložení a chování nikoli pedofila.
Petr Pan žije
Stejně jako jeho oblíbená pohádková postava Petr Pan odmítal dospět, až do smrti zůstal v duši dítětem, v dospělém světě se cítil velmi nejistě. Stejně na tom byl (zřejmě) i spisovatel Jaroslav Foglar. Jen místo toho, aby kluky osahával, psal pro ně krásné knihy. Život Michaela Jacksona bezesporu ovlivnil jeho dominantní otec – podle slov, co pronesl později, ho pohlavně zneužil – tak showbyznys. Už v šesti letech se stal členem rodinné skupiny The Jackson 5. Ve dvanácti už byl jejím leadrem, krátce poté se vydal na závratně úspěšnou sólovou dráhu. Ta vyvrcholila albem Thrriler (1982). To se stalo a dodnes je suverénně nejprodávanější všech dob, prodalo se ho 110 milionů kusů a dostal za něj osm prestižních cen Grammy (celkem jich za svého života dostal 13). Za to zaplatil ztrátou dětství, kdysi jako kluk řekl, že by dal milion dolarů za to, aby si mohl hrát s dětmi před studiem, kde zkoušel krokové variace (byl známý perfekcionista).
Král popu
Výčet jeho úspěchů je ohromující. American Music Awards mu udělil titul Umělec století. Jako jeden z mála umělců byl dvakrát přijat do rockenrolové síně slávy. Má hvězdu na proslulém hollywoodském VIP chodníku. Měl přezdívku král popu („King of Pop“) co mu dala dlouholetá přítelkyně Elizabeth Taylor, s ní ho spojovala dětská sláva, kterou také zažila) Ta byla ovšem nepřesná, v tvorbě překračoval hranice žánrů, obsáhl rock a soul, R&B, funk, new jack swing a například prvky gospelu či rappu. Byl milován dětmi celého světa a dospělými nechápán. Ti ho třeba osočovali, že si nechal vybělit kůži, aby nebyl černoch (proč by to dělal, když to o něm každý věděl?) Ujišťování, že jde o následky kožní choroby vitiligo nikdo nevěřil, nicméně jeho pitva to potvrdila. Stejně jako to, že byl na svá léta celkem zdráv a v těle se také nenašly žádné následky užívání drog, které odsuzoval.
Plastiky všude?
Dalším oblíbeným tématem se staly plastické operace. První nuceně Jackson podstoupil (1979) když si zlomil nos při taneční zkoušce. Ten si nechal opět upravit o pět let později kvůli popálenině z pyrotechnické nehody při natáčení reklamního videoklipu. Kolik vylepšení absolvoval, by věděl jen on. V každém případě měl i jako dospělý muž postavu adolescenta, bez chlupů, štíhlou, což je vidět na klipu co natočil s první ženou Lisa Marii Presley a k tomu operace nepomohly. Už za jeho života se stupňovaly útoky na údajnou pedofilní homosexualitu. Ačkoli se obvinění nikdy neprokázala, jeho reputace byla kvůli neutuchajícím mediálním spekulacím u části veřejnosti natrvalo poškozena a podle svědků tím velice trpěl. Jediný soud, který proběhl v kauze pohlavního obtěžování jistého Gavina Ariza, skončil zproštěním viny ve všech bodech obžaloby. Zpráva, že 25. června 2009 zemřel na selhání srdce přišla jako blesk z čistého nebe. Za úmrtí byl odsouzen jeho lékař Conrad Murray za nevhodnou kombinaci léků. Pak se pár let nedělo nic, než přišel onen nešťastný dokument. O co v něm šlo?
Dva ze stovek
Podle nějbyli Wade Robson a James Safechuck zneužíváni na zpěvákově ranči Neverland mezi lety 1988 až 1992. Jenže sám režisér Dan Reed pak sdílel na sociálních sítích informaci, že povolení ke stavbě stavby bylo uděleno až o rok později, i když to později vysvětloval, stín nevěrohodnosti zůstal. Nejvíc zarážející je, že v případě již zmíněného Jordana Chandlera oba dva svědčili v Jacksonův prospěch! Podle toho, co později tvrdili v dokumentu, tak křivě! Jinak jejich vztah byl veřejně známý, Michael se s nimi fotil, kdyby je zneužíval, asi by se ho snažil tajit. Podle psychologa vyznívalo jejich líčení nevěrohodně v tom, že působilo moc věrohodně. Každého vyzývá, aby si vzpomněl na všechny přesné detaily událostí, co se odehrály před šestnácti lety, zvlášť když byl tehdy malý kluk! Je tu ještě další pochybnost, Neverlandem prošly stovky dětí, proč se po odvysílání neozvali další? Věděli, že Jackson jim uškodit nemůže.
Horká Paříž?
Safechuck uvedl, že když mu bylo deset, tak se s Michaelem „oženil“ a dostal za to diamantový prsten, takže se mu to dost vyplatilo. V Paříži ho údajně učil masturbovat. Jenže to se mělo stát až v patnácti, kdy to je u chlapců běžné. Ve Francii navíc neexistovala hranice pro počátek pohlavního styku, podle jejich zákonů se ničeho nedopustil. Je otázka, zda pokud k něčemu došlo, tak zda to nebylo jen z citu a vděčnosti k němu. Pedofil totiž nechce dítěti ublížit, myslí, že zaučování do tajů sexu je pro něj přitažlivé – a pro některé opravdu je. Když řeknou, že je jim nepříjemné, přestane. Tvůrci porušili základní princip dokumentu, vyváženost, vždy musí dostat prostor k vyjádření druhá strana, což bylo nemožné. Správně se nikdy neměl vysílat! Jedním z největších zastánců „krále popu“ byl a je Macaulay Culkin. Spřátelili se poté, co se z něj díky filmu Sám doma stala v roce 1990 dětská hvězda.
Sám doma obhajuje
„Nikdo ze spolužáků nedokázal pochopit, jaké je žít můj život. Michael prošel tím samým. Chtěl, abych se necítil osaměle, jako kdysi on. Ano, spal jsem s ním v posteli, pro mnoho lidí byl náš vztah „podivný“, ale já ho vnímal jako nejpřirozenější a nejnormálnější věc na světě. Bylo to pravé přátelství, v té úplně nejjednodušší a nejčistší formě,“ řekl Culkin nedávno v rozhovoru. Pro každého pedofila by ale bylo spát s nejroztomilejším klučinou té doby darem z nebes a asi by se velmi těžko by se ubránil tomu, aby mu alespoň nesáhnul na přirození, což se podle jeho slov nestalo. A Macaulay Culkin určitě neměl důvod lhát s odstupem takových let. Navíc se údajně stýkali i v dospělosti a pomáhal mu při psychických problémech způsobených slávou a ctižádostivými rodiči.
Na indexu!
Odvysílání dokumentu bylo navíc načasováno na vrchol nenávistné kampaně me too. V ní byly kromě údajných pachatelů bez sebemenších důkazů a možnosti obhajoby, na kterou má právo i nejsprostší zločinec vyobcovány z oboru a mediálně uštvány známé herecké osobnosti, nejvíc asi Kevin Spacey. Jeho “provinění spočívalo v tom že před třiceti lety (!) v opilosti údajně dělal nemravné návrhy mladému herci Anthony Rappovi. Řekl zřejmě asi něco v tom smyslu, že je hezký a rád by se s ním vyspal. Dejme si ruku na srdce. Kdo podobnou nabídku v povzneseném stavu nikdy neučinil, tedy ženě? Za neprokázanou a v podstatě nevinnou epizodu ho vyhodili ze seriálu, roztočeného filmu. I když byl později v osvobozen v procesu s dalším chlapcem, kterého měl masturbovat, jeho herecká kariéra je v troskách. V rámci tohoto šílenství pak rádia odmítly po uveřejnění kontroverzního dokumentu hrát Jacksonovy písně, televize vysílat pořady.
Netolerantní Simpsonovi
Dokonce ho vystřihli ze seriálu Simpsonovi. Ať už byl jakýkoli člověk, jak to souvisí s tím, že byl geniální muzikant, zpěvák a tanečník? Kdybychom se tím řídili my, museli bychom navždy zavrhnout „národního“ skladatele Bedřicha Smetanu (byl vyhlášený děvkař a zemřel na syfilis) Němci by museli to samé udělat s antisemitským dílem Richarda Wagnera, oblíbence nacistů. Hudebních osobností, co by se „podle vzoru Jackson“, ocitly na indexu, bychom našli spoustu. To, jak se k němu posmrtně chovají média i pokrytecká společnost, je hnus. Byl idol pro několik generací dětí, neměl žádné skandály, chtěl, aby byl pro ně vzor. Příznivci, kterých je na celé planetě nepočítaně, protestují, jak se zachází s jeho odkazem. A oprávněně. Rádia ani televize nejsou od toho, aby umělce kádrovaly, nakonec jsme to u nás zažili hodně dlouho, ale vysílaly, o co mají diváci či posluchači zájem. A o Jacksona bezesporu mají.
P.S.
Za charitativní činnost dostal z rukou cenu amerického prezidenta Ronalda Reagana a za podporu 39 charitativních institucí byl připsán do Guinessovy knihy rekordů. V roce 2004 byl ve Washingtonu vyznamenán cenou od The African Ambassadors’ Spouses Association za celosvětové humanitární úsilí, které zahrnovalo i finanční přispívání charitativním organizacím bojujícím proti hladomoru v Africe.
Jan Janula