Nejen strýček. Mizí i tetička Jemima

Americké firmy hledají způsob, jak se zbavit všech možných rasistických konotací.

Strýček Ben přitom není jediným černochem, který v blízké době zmizí z obalů. Své logo ze stejného důvodu totiž mění i mnohé další firmy – v uplynulých dnech zahraničními médii proběhly zprávy například o odstranění tetičky Jemimy ze sirupů a lívanců Aunt Jemima či změnu obalů sirupů Mrs. Butterworth‘s.

U první jmenované černošským aktivistům vadí to, že je tetička „založená na rasovém stereotypu“. Původně totiž byla v logu oblečená jako komediantka, čímž podle některých evokovala tzv. vystoupení blackface, kdy bílí herci obvykle v kabaretech karikovali černošské umělce.

„Musíme se začít kriticky probírat portfoliem našich produktů a ujistit se, že nekolidují s hodnotami našich zákazníků,“ uvedli pro NBC zástupci společnosti Quaker, která značku vlastní.

Paní Butterworthová pak mizí z podobných důvodů. Obal této značky javorového sirupu je vytvarován do podoby lehce obézní usměvavé „babičky“, která je však kvůli barvě sirupu černoškou. Ať již vědomě, či nevědomě.

A nekončí to jen u těchto produktů – celkově změnu obalu nebo loga v posledním týdnu oznámilo téměř deset velkých amerických společností.

Problémem podle lidí, kteří volali po změně, není ani tolik to, že zobrazují černochy, ale proč je zobrazují. Tato tradice začala vznikat v druhé polovině 19. století, kdy se jižanské státy snažily zlepšit veřejný obraz otrokářství.

Na svých produktech tak začali často zobrazovat šťastné černochy, nejčastěji chůvy. „Tento druh karikatury zobrazuje obézní, drsné, mateřské figury,“ řekl webu Market Watch historik z Univerzity ve Virginii Gregory Smithers.

„Ta miluje svou bílou rodinu, ale ke své vlastní se mnohdy chová krutě. Její sexualita je kompletně potlačena, přestože má pravděpodobně děti. V podstatě patří své bílé rodině, přestože se o tom příliš často nemluví,“ dodává historik.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/rasismus-amerika-cernosi-afroamerican-obal-usa-logo-uncle-ben-s.A200619_110159_eko-zahranicni_svob?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *