Nejnovější oběť hysterické vlny: John Wayne

Politici v Kalifornie žádají, aby letiště pojmenované po hvězdě stříbrného plátna Johnu Waynovi dostalo nové jméno a současně se strhla jeho socha. Herec v 70. letech poskytl časopisu Playboy rozhovor, v němž pronesl nevhodné poznámky na adresu černošské menšiny v USA.

Představitelé Demokratické strany třímilionového okresu Orange County schválili usnesení, v němž odsoudili Waynovy „rasistické a bigotní výroky“, které pronesl v rozhovoru pro časopis Playboy v roce 1971. Zároveň požádali radu okresu, aby se odstranila Waynova socha a přejmenovalo Letiště Johna Wayna na původní název Letiště Orange County.

Wayne osm let před svou smrtí poskytl časopisu Playboy rozhovor a v něm se objevilo několik prohlášení, která byla namířena proti černochům, indiánům a komunitě LGBTQ+.

„Věřím v nadvládu bílých do té doby, dokud nebudou černí vzdělaní do té míry, aby mohli převzít odpovědnost za vlastní činy. Nezodpovědným lidem nemůžete nabízet vedoucí místa a rozhodovací pozice,“ prohlásil herec v rozhovoru.

Wayne také řekl, že i když otrokářství odsuzuje: „Necítím vinu za to, že pět nebo deset generací zpátky byli tito lidé otroky.“

Žádné výčitky necítil Wayne ani vůči původním obyvatelům Ameriky. „Nemám pocit, že bychom udělali něco špatně, když jsme si od nich vzali tuto skvělou zemi. …Ta naše takzvaná krádež země byla jen otázkou přežití,“ řekl Wayne v rozhovoru pro Playboy a k tématu dodal: „Byla tu spousta lidí, kteří potřebovali půdu a Indiáni si ji sobecky chtěli nechat jen pro sebe.“

Ani LGBTQ+ komunitu herec nešetřil. Filmy jako Bezstarostná jízda a Půlnoční kovboj označil za zvrácené a jejich hlavní postavy nazval „buzíky“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *