Německá SPD se rozloučila s ekonomem kvůli jeho názorům

Němečtí sociální demokraté (SPD) po dlouhém vnitrostranickém procesu a až napotřetí vyloučili ze svých řad kontroverzního politika a ekonoma Thila Sarrazina, který je známý mimo jiné jako autor protiislámských publikací. Informovala o tom dnes německá tisková agentura DPA s tím, že vyloučení potvrdil nejvyšší rozhodčí orgán strany. SPD pětasedmdesátiletého Sarrazina vyloučila proto, že podle jejího vedení poškozuje pověst strany svými rasistickými a islamofobními tezemi.

Rozhodčí komise SPD svůj verdikt zdůvodnila mimo jiné tím, že Sarrazinova vyjádření jsou v rozporu se zásadami a základními hodnotami SPD. Proces vyloučení zahájilo vedení SPD v roce 2018 poté, co politika vyzvalo, aby stranu dobrovolně opustil. Důvodem byla jeho tehdy nová kniha nazvaná Nepřátelské převzetí: Jak islám brání pokroku a ohrožuje společnost. V ní autor mimo jiné tvrdí, že islám brání svobodnému myšlení, rovnoprávnosti, integraci i hospodářskému rozvoji.

Sarrazinovy práce vyšly i v češtině, kromě knihy Nepřátelské převzetí (2019) to je mimo jiné Německo páchá sebevraždu (2011), v níž se bývalý člen vedení německé centrální banky kriticky vyjadřuje k vlivu přistěhovalců na německou společnost, Evropa euro nepotřebuje (2013) či Přání otcem myšlenky: Evropa, měna, vzdělanost, přistěhovalectví – proč politika tak často selhává (2017).