Nigger (Negr) na náhrobku? Nepřípustné!

Na základně Royal Air Force ve Scamptonu zmizelo z náhrobku jméno psa legendárního letce a držitele nejvyššího britského vojenského vyznamenání Guye Gibsona, protože je rasistické.

Velkou diskuzi ve Velké Británii vyvolalo v minulých dnech odstranění jména psa z jeho náhrobku. Jméno se neobjevuje ani v článcích britských médií, která o tom informovala, některá ho úplně vypouští a píší o něm jako o psovi bořitele hrází, jiní ho uvádějí jako N*.

Odstranění jména z náhrobku někteří považují za správné, protože jeho jméno bylo rasistické, další ovšem poukazují na to, že je to přepisování historie. Nigger totiž nebylo jen jméno psa.

Nigger je pevně spjat i s jednou z nejslavnějších akcí RAF během druhé světové války, operací Chastise. Šlo o útok v noci z 16. na 17. května 1943 na německé přehrady pomocí „skákajících“ pum. Speciálně upravené rotační bomby měly narušit a prolomit hráze, masa vody pak měla způsobit nacistům velké materiální škody.

Celé akci velel Niggerův „páníček“ W/Cdr. Guy Gibson, velitel 617. peruti, která byla pro tento speciální a do jisté míry i sebevražedný úkol vytvořena. Z devatenácti nasazených letounů se jich z akce nevrátilo osm, což představovalo hrozivých 42 procent ztrát (průměrné ztráty bombardérů RAF byly během 2. světové války 2,2 procenta, mezi listopadem 1943 až březnem 1944 byly 5,1 procenta a vůbec nejvyšší ztráty během jedné bombardovací operace vyjma speciálních akcí RAF zaznamenala 30. března 1944 při náletu na Norimberk, kdy ztráty byly 11,8 procenta).

A jak do toho zapadá Nigger? Nigger byl totiž volací znak pro zničení hráze přehrady Möhne, jedné ze tří, na kterou RAF oné noci útočila. Další byla Eder a Sorpe.

Operace Chastise byla úspěšná, při útoku byly proraženy hráze dvou přehrad (Möhne a Eder), Sorpe byla poškozena jen lehce. Škody, které rozsáhlé povodně způsobily, byly pro Němce katastrofální. Zničeno bylo 125 továren, strženo 25 mostů a 21 těžce poškozeno, odplaveno bylo tři tisíce hektarů orné půdy, zničeno několik desítek domů.

Železniční trať mezi Hagenem a Kasselem byla zcela smetena, nádraží Giflitz prakticky zmizelo. Spousta silnic v okolí byla fatálně poničená. Narušeno bylo zásobování vodou, což se odrazilo i v průmyslu. K plné obnově dodávek došlo až po několika měsících – v srpnu. Nacistické továrny za tu dobu vyprodukovaly o 1,9 milionů tun oceli méně.

Protržení přehrad přineslo i ztráty na životech. Čísla se však různí – od 1 294 po 1 650. Část z nich bylo zajatců a vězňů (asi 750). Také uhynulo 6 500 hospodářských zvířat.

Guy Gibson coby velitel celé akce obdržel nejvyšší britské vyznamenání Viktoriin kříž. Ten během druhé světové války obdrželo 27 letců RAF a RCAF, celkem byl během války udělen 182krát. Gibson se konce války nedočkal, zahynul ve 26 letech během operačního letu nad Brémami 19. září 1944, když havaroval u Steenbergenu v Nizozemsku. Během války absolvoval více než 170 operací.

Smutnou ironií osudu je, že černého labradorského retrívra Niggera zabilo projíždějící auto v předvečer slavné operace, tedy 16. května. Pes byl miláčkem celé jednotky i díky své lásce k pivu, které pil v důstojnické místnosti ze své misky.

Gibsonův pes Nigger se objevil také ve filmu The Dam Busters z roku 1955. V roce 1999 britská televize ITV odvysílala cenzurovanou verzi, z níž bylo jeho jméno vystřihnuto. Kódové slovo Nigger pro úspěšné dokončení útoku na přehradu však ve filmu zůstalo.

V roce 2012 ITV3 odvysílala film s upozorněním, že se ve filmu objevují výrazy, které mohou být úražlivé a povážovány za rasistické. Channel 5 ovšem film vysílal bez jakýchkoliv úprav. V některých amerických verzích filmu bylo jméno předabováno na Trigger.

„Když jsme natáčeli film, Nigger byl Nigger, ale dnes už něco takového říkat nemůžete,“ prohlásil v roce 2005 v rozhovoru pro BBC herec Richard Todd, který ve filmu The Dam Busters ztvárnil Guye Gibsona.

Nigger bylo jako jméno psa v první polovině 20. století poměrně běžné. Jmenoval se tak například pes ze slavné výpravy Roberta Falcona Scotta, který se svým norským protějškem Roaldem Amundsenem bojoval o prvenství v dobytí jižního pólu.