„Policajt ze školky je pozůstatek toho, jak pop kultura živí rasistické předsudky”

Organizátoři filmového festivalu v Portlandu odstranili z letošního programu promítání filmu Policajt ze školky s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli. Reagovali tím na kritiku lidí, podle kterých snímek z 90. let podporuje tzv. school-to-prison pipeline. Tento termín znamená, že policejní zasahování ve školách způsobuje, že mnoho školáků, kteří se dopustí i menších přestupků, nakonec skončí ve vězení.

Hlavní postavu komedie z roku 1990 hraje Arnold Schwarzenegger, který jako policista v utajení začne pracovat jako učitel ve škole, aby dopadl drogového dealera, jenž cílí na svou exmanželku a syna. Hlavní postava zprvu bojuje s organizací třídy, aby nakonec ve vyučování našla zalíbení a zvažovala trvalou změnu zaměstnání.

Už v červnu stáhli poskytovatelé on-line filmů a seriálů z nabídky snímky kritizované za rasové stereotypy či policejní brutalitu, například oscarový Jih proti Severu. Činili tak v souvislosti s celosvětovými protesty proti rasismu, které spustila květnová smrt amerického černocha George Floyda v Minneapolisu.