Saša Baron Cohen: Facebook by Hitlerovi umožňoval zveřejňovat reklamy o Holokaustu

Kdyby existoval Facebook ve třicátých letech dvacátého století, umožnil by Hitlerovi zveřejňovat třicetivteřinové reklamy o jeho řešení židovského problému.

Takže tady je dobrý standard a praxe… Facebooku, začněte ověřovat politické reklamy, než je zveřejníte. Okamžitě zastavte šíření mikrocílených lží a tehdy, kdy jsou reklamy falešné, vraťte peníze a nezveřejňujte je.

Stoka fanatických konspiračních teorií, která ohrožuje naši demokracii a do určité míry naši planetu… to prostě nemůže být to, co tvůrci internetu zamýšleli. Jsem přesvědčen, že je načase zásadně nový postoj k sociálním sítích a k tomu, jak šíří nenávist, konspirační teorie a lži. Demokracie, která závisí na sdílených pravdách, je na ústupu, a autokracie, která závisí na sdílených lžích, je v ofenzívě.

Množí se zločiny z nenávisti, stejně jako vražedné útoky proti náboženským a etnickým menšinám. A co mají všechny tyto nebezpečné tendence společného? Já jsem jen komik a herec. Nejsem vědec. Avšak jedna věc je mi naprosto jasná: veškerá tato nenávist a toto násilí jsou umožňovány hrstkou internetových firem, které se rovnají nejefektivnější propagandistické mašinérii v historii.

Je to ideologický imperialismus. Šest nezvolených lidí v Křemíkovém údolí vnucuje svou vizi celému světu. Nemusejí se zodpovídat žádné vládě a chovají se, jako že pro ně žádný zákon neplatí. Voltaire měl pravdu, když řekl, že “ti, kteří vás dokáží přimět, abyste věřili v absurdity, vás mohou přimět páchat zvěrstva”.

A sociální sítě umožňují autoritářům, aby šířili absurdity miliardám lidí. Na svou obranu podnikly tyto firmy provozující sociální sítě určité kroky ke snížení nenávisti a množství konspiračních teorií na svých platformách. Avšak tyto kroky jsou hlavně povrchní.