Sex slavných: Zavřené dveře Jima Morrisona

Jim Morrison, protagonista skupiny The Doors se stal legendou už za krátkého života. Rebel, provokatér, skladatel písní s apokalyptickým obsahem měl mnoho tváří a šokoval chováním publikum, kolegy i přátele. O tom, jaký byl idol, svědčí, že trička s jeho fotkou se prodávají i dnes, skoro padesát let po jeho smrti!

Narodil se 8.12 1943 na Floridě v rodině důstojníka z povolání, takže se hodně stěhovali. Tato „maličkost“ měla vliv na formování rozporuplné osobnosti. Neměl totiž pocit zázemí ani stálé kamarády. V pěti letech se stal navíc svědkem autonehody, kdy před jeho zraky vykrvácelo několik indiánských dělníků. V tomto věku ho musel drastický pohled poznamenat, o tom, že na něj nikdy nezapomněl, svědčí, co napsal později v dopise:

“Tohle je dávná vzpomínka, ale já myslím, že duše mrtvých indiánů pobíhaly kolem a prostě do mě vskočily, já byl houba, do níž se vše nasaje. Není to jen povrchní záhrobní historka, věřím, tomu že k tomu opravdu došlo. Myslím, že na mě čekají.

Mrtví živí rodiče

Jimovi se otec příliš nevěnoval, důležitá byla kariéra (dotáhl to až na kontradmirála) takže si k němu vypěstoval negativní vztah, ani matku neměl rád, prý ho neustále peskovala, postoj k rodičům nejlépe charakterizuje, že o nich tvrdil, že jsou mrtví, dokonce v začátcích vypustil z příjmení jedno „s“ aby se na lež nepřišlo. Od puberty navštěvoval pochybné podniky, později tvrdil, ho už jako kluka prostitutky zasvětily do tajů lásky. Je otázka, zda tomu věřit, k jeho koníčkům patřila mystifikace. Určitě se svou vizáží nemusel za sex platit. Byl nadprůměrně inteligentní, četl vážnou literaturu, filozofické spisy, hlavně Friedricha Nietzscheho. Zajímal se o poezii, verše zapisoval do deníků. Ty ale pak vyhodil, nezdály se mu dost dobré!

Otevřené dveře

Na universitě (studoval filmovou techniku) se setkal s klávesistou Ray Manzarekem a založili skupinu The Doors (Dveře). Předzvěstí bouřlivé kariéry by v prvopočátcích zákaz vystoupení v několika klubech kvůli písni The End, apokalyptickém příběhu, v němž mladík zavraždí rodiče. Říká se, že v Americe vede nejschůdnější cesta ke slávě přes skandály a kolem něj jich bylo až moc. Při koncertech šplhal po oponě, vrhal se po hlavě do davu a spoléhal že ho chytí, někdy sprostě nadával divákům, proč na něj chodí a plival na ně, odhaloval genitálie, podle svědectví se i vymočil do prvních řad. Takové chování by vzbudilo pohoršení i dnes, natož v šedesátých letech minulého století!

Hrátky ze smrtí

Není divu, že koncerty byla často přerušeny či ukončeny policií! Měl problémy s alkoholem i všemi možnými drogami, po halucinogenech typu LSD se u něj projevovaly silné tendence k sebedestrukci. Během turné se pokoušel oběsit, když ho v poslední chvíli našli, tvrdil, že si chtěl zkusit, jaký je to pocit! Chodil v hotelích po úzkých římsách vysoko nad zemí, zřejmě trpěl obsesí ze smrti. Přes všechny skandály byl neobyčejně výkonný, skládal hudbu, psal texty, scénáře, měl obrovský tvůrčí i duševní potenciál. Na pódiu byl uhrančivá osobnost, vyzařovala z něj až živočišná sexualita. I díky tomu, že penis (a je fakt, že se velikostí chlubit mohl) vytahoval během koncertů, i na večírcích společenské smetánky kde působil rozruch.

Čarodějnická svatba

K dívkám se choval buď vysoce provokativně nebo naopak plaše, v mládí měl prý přes hezký zjev potíže se seznamováním, kdy před nimi utíkal. Penis byl pro něj fetiš, hrával si s ním, mluvil o něm, vychloubal se. I jeho skandály se netýkaly sexu, spíš nevhodného chování. Měl sice životní lásku, Pamelu Coursonovou, byla s ním až do smrti, ale je otázka, zda se intimně stýkali, říkal ji „vesmírná družka“ či „moje můza“, nikdy nemluvil o tělesných půvabech, jen jak moc ho inspiruje. Sice se oženil s šéfredaktorkou rockového magazínu Patricií Kennaly, šlo ale o “čarodějnickou svatbu“ určenou k provokaci. Spekulovalo se, že je stejně jako většina exhibicionistů panic, což zní vzhledem k údajným milostným eskapádám podivně. Na druhou stranu proti němu byla za léta vedena dlouhá řada soudních sporů o otcovství, všechny dopadly bezúspěšně!

Exhibicionista a panic?

Vztah k opačnému pohlaví prostě neměl ideální, spíš silně problematický, podle jeho blízkých ho sex nepřitahoval. Tomu nasvědčuje, že se nikdy neobjevil žádný milostný či zamilovaný dopis, který by v pubertě napsal, což je u kluků neobvyklé, zvlášť s literárním talentem, který zcela jistě měl. O tom, že by se s ním adresátka ráda pochlubila, případně později prodala v aukci za velké peníze není sporu. Kromě penisu hodně ukazoval zadní část těla, často nosil kožené kalhoty s dírou na zadku! Podle všeho nebyl asi typickým exhibicionistou, co není schopen dosáhnut erekce jinak, než vytažením genitálu a masturbací, nicméně sklony k této úchylce zřejmě měl. Nakonec se po dalších skandálech rozhodl opustit skupinu a začít nový život v Paříži. Předsevzetí mu dlouho nevydrželo, flámoval po nocích, dál bral drogy.

Podivný konec

Tento způsob života si logicky vybral nemilosrdnou daň, na posledních fotkách nepřipomínal krásného mladíka, spíš odulého alkoholika. V pátek 2. července 1971 poslal Pamelu večer pryč, s tím, že půjde do kina. Události, které nastaly, jsou nejasné, jisté je, že se časně ráno vrátil do hotelu a ve vaně během koupele zřejmě dostal infarkt (v sedmadvaceti letech!) Důvodem byla s největší pravděpodobností kombinace alkoholu a celkově špatného tělesného stavu. Nicméně protože před pohřbem nebyla provedena řádná pitva a přesná příčina jeho úmrtí je nadále sporná a terčem mnoha spekulací. Má hrob na slavném pařížském hřbitově Pére Lachaise, dodnes hojně navštěvovaný jeho příznivci.

JAN JANULA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *