Stěžovala si na příliš bílý parlament, teď ji žaluje belgická policie

Europarlament je rasistický, je tam příliš moc bělochů.

Europoslankyni frakce Zelených Pierrettu Herzberger-Fofanovou, zastupující v EP Německo a europoslankyni zastupující Švédsko též v zelené frakci, Alici Bah Kuhnkovou tvrdí, že je čas na změnu a na skutečný boj se „systematickým rasismem“.

„Rasismus je něco, s čím jsme se setkaly osobně. A Evropská unie není výjimkou. Když jsme šly do Evropského parlamentu, zastavila nás hned několikrát ostraha a ptali se, co tam pohledáváme. Nikdo z našich bílých kolegů se s něčím takovým nesetkal,“ uvedly.

Poslankyně EP považují za ostudné, že v evropských institucích je tak malá „etnická rozmanitost“. „Máme být odrazem lidí, které reprezentujeme, nejen v Evropském parlamentu, ale i v institucích, a v tom jsme selhali,“ tvrdí. Stěžují si, že jen tři procenta europoslanců jsou nebílí a ani jeden eurokomisař není a nikdy ani nebyl „barevný“.

Herzberger-Fofanová sehnala 121 podpisů od kolegů ze čtyř politických frakcí, kterými volají po tom, aby Evropská komise uznala existenci systematického rasismu a policejního násilí v Evropské unii a aby ho odsoudila.

A právě na Pierrette Herzberger-Fofanovou bylo podáno trestní oznámení belgickou policií.

71letá zástupkyně Strany zelených je obviněna z pomluvy. Základem obvinění je proslov, který měla poslankyně narozená v Mali před dvěma týdny v rámci kampaně „Black Lives Matter“ před Evropským parlamentem. Tvrdila, že ji belgičtí policejní důstojníci ponižovali na bruselském severním nádraží.

Belgická policie však s tímto prohlášením nesouhlasí. Podle policejní zprávy skupina policistů pátrala po několika Eritrejcích, kteří předtím udeřili železnou tyčí a okradli na nádraží majitele obchodu, který zavolal policii. Herzberger-Fofana se k potyčce černých Eritrejců s policií přidala a chovala se vůči policistům velmi nepřátelsky a agresivně, samozřejmě byla na straně kriminálníků, neboť se jednalo o černochy.

“Všechno, co se událo, bylo zaznamenáno pomocí bezpečnostních kamer,” řekla policie. Kamery by tedy měly dosvědčit, že Fofana ve skutečnosti bránila zadržení pachatelů násilné trestné činnosti. Politička označila policisty za zloděje a zločince, kteří neměli právo kontrolovat černochy. Policista ji poté, kdy se k potyčce policistů s Eritrejci přidala, naskenoval a zkontroloval její doklady. “Jsme si jistý, že naše konání bylo důvodné,” pokračuje prohlášení policie.

Herzberger-Fofana se ovšem nemusí jakéhokoli trestu obávat. Mezi výhody jejího mandátu v Evropském parlamentu patří nejen plat ve výši 8 932,86 EUR, ale za každý den schůzky, které se účastní, dostane dalších 323 EUR, bezplatnou vlakovou jízdenku (1. třída) a příspěvky na kancelář a zaměstnance až do výše 24 526 EUR měsíčně. To však není vše, mimo těchto požitků má také imunitu proti vymáhání práva. Evropský parlament by jí tedy musel imunitu zrušit, aby mohla prokuratura případ prošetřit.