Studenti Karlovy univerzity chtějí „bezpohlavní“ systém

Karlova Univerzita (UK) v současnosti testuje novou verzi studentského informačního systému, studenti v petici žádají, aby byl „bezpohlavní“. Chtějí, aby byla doplněna dvě pole – jedno pole, kam by se vyplnila studentem upřednostňovaná zájmena a rod oslovení (ženský/mužský/neutrální). Druhým polem by potom bylo „zobrazované jméno“, jež by se mohlo lišit od legálního.

„Prvním z údajů by bylo pole se studentem*studentkou upřednostňovanými zájmeny a rodem oslovení (ženským/mužským/neutrálním). Druhým polem by potom bylo „zobrazované jméno“, jež by se mohlo lišit od legálního. Vyučující by na profilu studenta mohl vidět kromě jeho legálního jména i jméno zobrazované,” píší studenti v petici.

Někteří studenti jsou dále přesvědčeni o zbytečnosti kolonky pohlaví. Pokud by přeci jen byla nutná z hlediska identifikace studenta, měl by podle nich být tento údaj neveřejný. „Riziko ve zveřejnění spatřujeme například v jednoznačném rozpoznání studentů*studentek, u kterých se jejich upřednostňované oslovování neshoduje s pohlavím uvedeným na občanském průkazu,” píší studenti v žádosti.

Studenti jsou přesvědčeni, že takové změny pomohou mnohým, kteří používají jiné jméno než mají oficiálně uvedené ve svém průkazu a nemohou si ho v průkazu legálně změnit. Lektoři by pak používali oslovení podle toho, jaké studenti sami preferují.

Podle mluvčího UK Václava Hájka vedení žádnou žádost oficiální cestou neobdrželo. Přesto nechtějí návrh rovnou házet přes palubu. „Vedení UK oficiálně žádnou žádost od studentů neobdrželo, ale je případně připraveno vzít náměty obsažené v petici k diskuzi. Pokud budou relevantní a ku prospěchu věci, bude se jimi seriózně zabývat,” řekl mluvčí Hájek.