Tina Fey vyzvala k odebrání epizod svého sitcomu: v nich objevují bělošští herci s tmavým make-upem

Herečka a scenáristka se omluvila za bolest, kterou mohlo použití takzvaného blackface divákům způsobit. „Teď už chápu, že dobrý záměr nedává bělochům ‚volnou vstupenku‘ k zobrazení podobných věcí,“ vysvětlila.

Stejný důvod stojí za vystřižením jedné scény z vánočního dílu amerického Kanclu a také za odstraněním trojice epizod ze seriálu Scrubs: Doktůrci. To si od společnosti Hulu přímo vyžádal Bill Lawrence, tvůrce sitcomu z lékařského prostředí, který běžel mezi lety 2001 a 2010 na stanici NBC.

Zach Braff, který si v Doktůrcích střihl jednu z hlavních rolích, se už dříve nechal slyšet, že seriál obsahuje některé „příliš politicky nekorektní“ vtipy na to, aby se dnes vysílal, píše deník Independent.

Právě kvůli užití blackface a urážlivému vyobrazení postav různého etnického původu také přestaly britský vysílatel BBC a streamovací služba Netflix nabízet komediální seriál Malá Velká Británie. Obě společnosti rozhodnutí zdůvodnily tím, že se „časy změnily“.

Herci Matt Lucas a David Walliams, kteří v sitcomu představovaly většinu rolí, už dříve sami přiznali, že v současném kontextu jim nepřijdou vtipy o transvestitech či černoších vhodné a že by je nyní pojali jinak.

Takzvaný blackface má původ v minstrelských divadelních představeních z poloviny 19. století. V nich vystupovali bělošští herci s obličeji začerněnými leštěnkou na boty. Pro pobavení bělošského publika přitom sehrávali karikatury černošských Američanů. Zatímco ve Spojených státech se na začátku 21. století začala na blackface pohlížet negativně jako na urážku, v jiných zemích se nadále používá bez toho, aby to způsobilo ve společnosti vlnu nevole.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *