Víte, kolik soch má ve světě dobrý voják Švejk? Budete překvapeni!

Dobrý voják Švejk, tedy postava, kterou stvořil spisovatel Jaroslav Hašek, patří v České republice mezi velmi známé a oblíbené osobnosti. Na jeho počest stojí v Putimi, tedy městečku, kudy Švejk během svého putování prochází, socha.

Putim se nachází v jižních Čechách nedaleko Písku a je známá právě pro spojení se Švejkem. Natáčelo se zde i několik záběru z filmu Poslušně hlásím.

I toto byl jeden z důvodů, proč byla socha zhotovena. Původně ji místní chtěli postavit už v roce 2008, ale vše zhatily povodně o rok později.

Nakonec tedy bylo umělecké dílo odhaleno až v roce 2014. Socha, která má na sobě, podle své literární předlohy, uniformu, stojí u místního kamenného mostu.

Švejk je ztvárněn v životní velikosti, vysoký je asi 180 centimetrů. Váha už je o něco vyšší, dosahuje bezmála 200 kilo. Celkové náklady na bronzovou sochu činí asi 400 tisíc korun.

Legenda říká, že kdo Švejkovi pohladí levou nohu, toho přestanou bolet nohy. I zde tak můžeme vidět paralelu s příběhem dobrého vojáka, který v průběhu příběhu bojuje s bolestí kolen.

A teď již slíbená hádanka! V Putimi jde sice o první sochu Švejka na našem území, ale na jiných místech Evropy, například na Slovensku, Ukrajině nebo Polsku stojí dalších 13 soch legendárního českého vojáka!

https://promuze.eshopeiffel.cz/uhodnete-kolik-soch-ma-ve-svete-dobry-vojak-svejk-nejspise-budete-prekvapeni/d3559.htm