Ženě z Hodonínsku se ozval falešný exekutor, na výzvu mu dvakrát poslala 75.000 korun

Podvedené ženě se na telefon ozval neznámý muž, který se představil jako pracovník exekutorské kanceláře s pohledávkou 75.000 korun, kterou měla mít z minulosti. Řekl jí, že pokud nechce, aby došlo k exekuci majetku a odstavení účtu, má ihned zaplatit na účet, který jí nadiktoval.

Jenže asi hodinu poté se jí telefonicky ozvala žena, která se představila jako pracovnice stejné exekutorské kanceláře. Řekla, že v původním telefonátu uvedli špatné bankovní spojení, a tak volá znovu a nadiktuje správný účet.

Další den podvedené ženě volali z údajného exekutorského úřadu znovu, chtěli další platby. To už ale žena odmítla a kontaktovala policii.

Policie případ prověřuje jako trestný čin podvodu. Pachatelům v případě dopadení a odsouzení hrozí až pětileté vězení. Policisté před podobnými případy opakovaně varují. Lidé by si měli především ověřovat informace. Při podobných telefonátech by měli být obezřetní a neposílat peníze bez ověření pravdivosti podaných informací.

Patrik Nacher: Boj se šmejdím byznysem nesmí polevit

Šmejdi a různí pseudopodnikavci se šikovně přesouvají z nápadných a již odhalených akcí typu předváděček, kde nabízeli zázračné hrnce, biolampy či masážní stroje za několik desítek tisíc korun, do jiných, méně nápadných, méně finančně náročných a na první pohled hůř odhalitelných aktivit. Jsou mezi nimi například telefonní nabídky, inzeráty na různé preparáty a podobně. Cíl se ovšem nezměnil, jen forma a taktika.

V boji se šmejdím byznysem všeho druhu jsou důležité tři základní oblasti. První je osvěta, medializace, vzdělávání spotřebitelů. Prevence je vždy nejefektivnější. Kde není poptávka, začne skomírat, až nakonec umře, i nabídka.

Druhou oblastí je změna postupů státních orgánů či orgánů činných v trestním řízení. Za trestný čin poškozování spotřebitele bylo za poslední tři roky stíháno pouhých osm osob. Tak buď u nás spotřebitelé poškozováni různými hochštaplery nejsou, nebo to příslušné orgány neumějí stíhat.

Detektiv Zbyněk Prousek, který se šmejdím byznysem zabývá pět let, podal několik desítek trestních oznámení včetně podrobného rozluštění zákulisí. Všechna tato podání byla odložena. Zřejmě se nic nestalo, škoda nevznikla, jede se dál. Namístě je sjednocení praxe a vydání tzv. pokynu obecné povahy ze strany nejvyššího státního zástupce.

Třetí oblastí jsou legislativní změny. To je lákavé. Politik může na otázku, co s tím uděláte, odpovědět „připravím zásadní novelu zákona“ a je to. A pro média je to také sexy – „politici připravují změnu zákona, která zatočí se šmejdy“. Ke změnám zákonů jen kvůli vnějšímu efektu jsem ale skeptický. Jednak nikdy nepostihneme sto procent podvodných jednání, jednak je to právě zaplevelování norem, které právě šmejdům umožní snazší pohyb mezi paragrafy. Ti se svými právníky připravují únikové cesty už při samotném procesu schvalování změn, který trvá několik měsíců. V principu vždy budou o krok napřed a my jen budeme řešit nově vzniklé situace.

I přesto je před námi několik důležitých legislativních změn. V první řadě je to ukončení praxe souhlasu na dálku. Nově bude muset být souhlas po telefonu potvrzen klientem písemně. Před námi je také důležitá norma zavádějící institut hromadných žalob, která u nás zoufale chybí. S energetickými šmejdy by zase mohla pomoci novela energetického zákona, řešící třeba zprostředkovatele (poradce) či omezení plné moci ze strany klienta.

No a v neposlední řadě mám již několik měsíců ve Sněmovně zaparkovanou drobnou změnu občanského soudního řádu, která zlepší právní postavení spotřebitelů, kteří se obrátili na mimosoudní orgán (ERÚ, ČTÚ, Finančního arbitra). Ti se dnes, pokud spor u tohoto orgánu vyhrají, dostávají k soudu, neboť instituce, která spor prohrála, se téměř vždy odvolává. Není ale jistota, že se o soudním jednání dozví právě onen mimosoudní orgán, takže u soudu zůstává klient osamocen, a to chci změnit.

Změny zákonů jistě nejsou samospásné, ale zmíněné aktivity dohromady by mohly situaci viditelně změnit.