Maskotem Dubí se stal žalud Dubínek

Dubí na Teplicku spustilo propagační kampaň, která ho má vykreslit jako ráj turistů a centrum cestovního ruchu. Chce tím definitivně strhnout nálepku z devadesátých let, kdy bylo vnímané jako jeden velký nevěstinec. Pomoci mu v tom má i nový maskot, žalud Dubínek.

Žalud Dubínek odkazuje na název města odvozený od dubů, které v okolí hojně rostou a jsou i v městském znaku. Mezi návrhy byla i víla Duběnka, neuspěla ale právě proto, že by mohla vyvolávat vzpomínky na nedávnou minulost, od které se město snaží oprostit.

“Pořád, když někde v Česku i za hranicemi v Sasku řeknu Dubí, každý se pousměje a ví, kam s námi,” říká starosta Dubí Petr Pípal.

V 90. letech bylo ve městě 40 nevěstinců a v nich stovky prostitutek. Další lemovaly Ruskou ulici od Cínovce až k Teplicím. Poté, co v prosinci 2006 odvedla dopravu do Německa dálnice D8, tato éra skončila.

Nový projekt za 7,9 milionu korun má nyní do prázdné Ruské ulice vrátit normální život. Projekt vznikal dva roky a z 85 procent na něj přispěla Evropská unie.