Knorr v Německu přejmenuje cikánskou omáčku kvůli rasismu

Americká nadnárodní společnost Unilever v Německu přistoupila k přejmenování cikánské omáčky značky Knorr kvůli výhradám, že tento název může mít rasistické konotace. V pondělí na to upozornil server týdeníku Die Zeit. Omáčka by se v budoucnu měla prodávat pod názvem „papriková omáčka na maďarský způsob“.

Podle Zeitu se v Německu spor o název cikánské omáčky vede už roky, diskuse ale získala na intenzitě v posledních týdnech v souvislosti s přehodnocováním dalších názvů. K němu došlo v reakci na protesty aktivistů hnutí Black Lives Matter (Na černých životech záleží), které se konaly v USA i dalších zemích.

Centrální rada německých Sintů a Romů tento krok přivítala. „Je dobře, že Knorr reaguje na stížnosti množství lidí,“ uvedl předseda rady Romani Rose.

Podle něj je adjektivum „cikánský“ označení, na které se navršila řada klišé a stereotypů, pročež ho členové romské komunity odmítají jako diskriminující.

Rose nicméně podotkl, že názvy jako „cikánský řízek” či „cikánská omáčka” pro radu aktuálně nejsou prioritní. Mnohem důležitější podle něj je vnímat výrazy jako „Cikán” v kontextu. „Například když se na fotbalových stadionech slova jako ‚Cikán’ nebo ‚Žid’ skandují s očividným úmyslem urazit,” uvedl.

Ještě v roce 2013 značka Knorr přejmenování produktu odmítala, podotkl Die Zeit.